top of page

ZİHNİ GÜNCELLEMEK

Zihnimizin de tıpkı elektronik aletlerimiz gibi güncellenmeye ihtiyacı var.


Bir çok çalışmamda gözlemlediğim üzere, gevşemek için kendine hiç fırsatı tanımayan kişiler, örnek olarak yaptığımız kısa süreli nefes egzersizlerinin ardından bile çok rahatlamış yüzlerle gözlerini açarlar.


Uzun süreli yoğun koşullar ruhsal ve bedensel bütünlüğümüzde kopmalara sebep olur. Bu kopmalar, hayat standartımızı kısa veya uzun vadeli olarak etkiler. Stres yaratır, kaygı, endişe ve gerginlik, sağlık sorunları, panik ataklar, depresyon… maalesef liste uzayıp gider.

Derin gevşemeye, zihnimizi boşaltmaya, ruhumuzla bağlantımızı tazelemeye ihtiyacımız var. Bu konu nefes almak kadar hayati. Her gün kendinize 15 dk. ayırıp nefesinize odaklanarak muhteşem sonuçlar yaratabilirsiniz.Bu günlük çalışmaların zamanını ilerleyen zamanlarda arttırabilirsiniz. Meditasyon ve nefes egzersizlerine yeni başlıyorsanız, ilk başlarda bir grup meditasyon çalışmasına katılabilirsiniz.Bu sayede yeni bir alışkanlığınızı daha kolay hayatınıza geçirebilir.Bir uzman desteğiyle farklı nefes egzersizleri öğrenebilirsiniz.


Minik bir uygulama için;

Gözlerinizi kapatın ve kendi hızınızda ,karnınıza, doğal-sakin nefesler alıp verin.Her nefes verişinizde, kendinizi yer çekimine biraz daha bıraktığınızı hissedin.Odak noktanız sadece nefesiniz. Zihninize gelen düşünceleri reddetmeden ama düşüncenin kendisi de olmadan nefesinizin sizi tazelemesine izin verin.


– Lao Tzu demiş ki;

-Binlerce kilometrelik bir yolculuk bile tek bir adımla başlar.


Kendinize olan yolculuğunuza bir adım daha atmak elinizde…

Sevgiyle,

Özge3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page