top of page

Chios ( Sakız ) Adası, Mesta Gezmesi


İzmir'de yaşayanlar için Sakız adasına gitmek, hem kolay, hem de sıklıkla yapılabilecek bir aktivitedir. Günübirlik Sakız turunuzda, otobüsle Mesta'ya gitmek ,araba kiralamaya gerek duymadan size dolu dolu ve güzel vakit geçirilebileceğiniz bir gezi olacağı sunacaktır.


Ben de günübirlik gittiğim bir Sakız gezisinde, bu sefer Mesta'ya gittim.Benim için bir yere giderken, en temel olarak bilmek istediğim şeylerin başında ulaşım gelir, ben de bu yazıda özellikle bunu konu etmek ve biraz da Mesta'dan bahsetmek isterim.Hadi başlayalım.

+ Çeşme - Sakız feribotundan indikten sonra, otobüsle nasıl kolaylıkla Mesta'ya nasıl gidilir.


Çeşme - Sakız feribot biletimi (Nisan 2024/High Speed Craft) Ertürklines 'tan aldım.Gidiş dönüş 50€ . Bilet fiyatları farklı tarihlerde ,farklılıklar gösterebilir onu bilmiyorum, websitesinden kontrol edebilirsiniz.

Sabah saat 09:20'de Çeşme Liman'dan feribota biniyorsunuz 20 dk. sonra ( limandan çıktınız ,yanaştınız derken 25 dk.'yı buluyor) Sakız'dasınız. Pasaport kontrolünden geçtiniz ,limanı boylu boyunca yürüyorsunuz ( 3-4 dk.yürüme süresi) yolun sonundan,sola doğru dönüyorsunuz ve hemen karşıda , ( dönünce 3. blokta gibi düşünebilirsiniz) kahve gibi, lokal gibi bir yer var.


Orada "KTEɅ XIOY" Chios Bus Station yazan tabelayı görünce içeri giriyorsunuz ve oradan (Sakız'a vardınız, pasaport kontrolünden geçtiniz derken saat 09:45 - 10:00'u bulduğu için) en erken , saat 11:30 için Mesta biletinizi alabilirsiniz.(Saatleri, yukarıda verdiğim otobüs firmasının web sitesinden kontrol edin ,mevsimlere göre değişebilir.)

(Tabi bu arada Yunan adaları kapı vizesi alarak seyahat edecek kişilerin saatlerini ona göre düşünmeleri gerekir.)

Bilet fiyatı tek yön 4.30€ ( Nisan 2024) .Otobüs firmasının web sitesi www.ktelchios.gr . Bu siteye girip sağ üst köşeden ingilizce dil seçeneğini seçerek, gitmek istediğiniz yere gidiş-dönüş saat seçeneklerini görebilirsiniz.Biletinizi aldıktan sonra, size arka kapı önünde bekleyen otobüslerden hangi numaralı otobüse bineceğinizi söylüyorlar (otobüse biniş, deniz tarafından değil, hemen arka sokaktan ) zaten otobüs numaranız, biletinizin üzerinde de yazıyor.


Bu arada bu otobüs ile sadece Mesta'ya değil daha bir çok yere ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Örneğin bir diğer şahane köy olan Pyrgi 'ye de ( Pirgi) bu otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz.


Biletinizi aldıktan sonra eğer 1 saatiniz varsa, -ki benim 1:30 saatlik boş vaktim vardı.Sakız'ın çarşısında dolaşıp bir Frappe içmenizi tavsiye ederim.Ben öyle yapıyorum.Kahvenizi içebileceğiniz bir sürü kafe seçeceğiniz var .Belki alışveriş te yapmak istiyorsanız bu zamanı değerlendirebilirsiniz,çünkü dönüşte alışveriş için vaktiniz kalmıyor.


Artık vakit geldi ve otobüse binmek için durağa gittiniz.Otobüste istediğiniz koltuğa oturabiliyorsunuz, yer numarası yok. Otobüs içerisinde yemek yenilmesine izin verilmiyor aklınızda olsun, Yunanlı bir kadını, gofret yediği için, görevli adam kaba şekilde azarladı :( ben de,bu sayede öğrenmiş oldum.Bence çok ayıp etti, kibarca uyarabilirdi😇 Bu bahsettiğim görevli, şoför değil, şoförler gayet güler yüzlüydü.

Nerede kalmıştık, evet ; otobüse yerleştiniz ve hareket sonrasında 40 dk. diyorlar ama yaklaşık 1 saatlik bir yolculukla Mesta'ya varıyorsunuz.

Mesta Orta Çağ'dan kalma, Sakız adasının sakız üretiminde adı geçen bir köy, 12.yy civarında Bizans döneminde inşa edilmiş.Dar sokakları adeta labirent gibi ve yan yana dizili taş evleriyle kendinizi zamanda yolculuk eder gibi hissediyorsunuz. Köyün bu dar sokakları ve pentagonal şekli, zamanında olan korsan istilalarından korunmak için dizayn edilmiş.Yan yana dizili evlerin sokağa bakan yüzlerinde hiç pencerenin olmaması yine korsan istila zamanlarının korunma yollarından biri imiş. Bu dar sokaklarda gezinirken, sokakların kıvrımları, arkları, dehlizleri, yer yer gölgeli yer yer güneşli ışığı, evlerin rengarenk ve güzel dizaynlı kapıları bence çok keyifli bir manzara yaratıyor.Güzel fotoğraflar için iyi bir doğal stüdyo:)

Mesta minicik bir köy, küçük bir meydanı ve meydanda köyün en önemli kilisesi olan bir Taksiyarhis kilisesi var yani Baş melekler Mikail ve Cebrail kilisesi( atfedilen manasında, kilisede fotoğraf çekmek yasak) .

Ben meydandaki bankta yarım saat oturdum , hafta içi ve nispeten sezon dışı bir zamanda gittiğim için çok daha sakindi ve sessizce kuş cıvıltılarını dinlemek, biraz kitap okumak bana çok güzel geldi.

Sonra... bir kaç hediyelik eşya ,takı dükkanı, meydanda bir dondurmacısı, bir kafesi var.Ben meydandan hemen biraz yukarı çıkınca, tam sokağın köşesindeki Mestausiko'da bir şeyler yedim. Dışarıda küçük masaları olan sempatik bir lokanta.Tavsiye edebilirim ,yediğim şeyler güzeldi, zaten pek fazla seçeceğiniz de yok:) 1 Greek salad,1 Alpha kutu bira ve Saganaki 16 €.

Dondurma yemedim çünkü 3 gün sonra İtalya'ya gidiyorum, iştahımı oraya saklamak istedim :)


Dönüş için ise; geldinizde otobüsün sizi bıraktığı aynı yerden, dönüş saatinde geçen otobüse binebilirsiniz. Dönüş için önceden bilet almanıza gerek olmuyor,otobüse bindiğinizde yine 4.30€ karşılığında biletinizi şoförden alabiliyorsunuz. (zaten dönüş biletini, gidiş biletini alırken satmıyorlar.)

Dönüş saati ise günübirlik gidenler için feribot saatine uygun.Mesta'dan 15:45 'te otobüse biniyorsunuz ve aşağı yukarı 17:00 sularında Sakız Limanına varıyorsunuz.

Çok yakın olduğu için hemen yürüyerek yine 4-5dk'da feribota ulaşabilirsiniz.

Yemeyi sevenlere not:Dönüşte liman yoluna girmeden önce köşedeki fırında Paskalya çöreğinin çıkış saatine denk gelirseniz kaçırmayın.Leziz 😋


... ve böylelikle günübirlik bir Sakız,Mesta hikayesini eminim yüzünüzde bir gülümseme ile tamamlarsınız, en azından benim öyle olduğunu biliyorum.


Bol,eğlenceli keşifler, sağlıklı,mutlu yolculuklar.

Özge


25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page